Kaip Speigas sušildė ir pamaitino sielą

2012-02-13

Trečiasis post-industrinės muzikos festivalis "Speigas" įvyko 2012-02-11, kaip ir dera, sostinę sukausčius sunkiam šalčiui - savotiškas žiemos apogėjus (bent jau muzikine prasme). Vyksmo erdvė pasirinkta buvo tobulai - "Energetikos muziejus". Jo vamzdžių voratinkliai nusagstyti vožtuvais, metalinių konstrukcijų pasakų šalis, jau keli metai, nuo pat pirmo apsilankymo, jaudino vaizduotę - tai tikrai viena įdomesnių miesto vietų. Scenos buvo dvi. Viena witch houso, iš karto priešais įėjimą. Po kaire ranka nuo jos kilo inžinerinės raizgynės masyvas, kurio prieglobstyje įsikūrė muzikos įrašų krautuvėlė. Čia pat ir baras - "Alaus namų" avanpostas su gardžiu alumi ir kitomis gėrybėmis. Industrial scena buvo įrengta aukštu žemiau, tai yra rūsyje, o jos prieigos subtiliai padabintos tranzeriškais tinklais simboliškai baltos spalvos (turbūt šerkšnas). Žmonių gi susirinko stebėtina gausa, kuri netrūko pripildyti šias nuostabias erdves.  Apsižvalgęs viršuje ir apsirūpinęs bare reikiamiausiu proviantu, žengiau apačion. Iš pradžių planavau blaškytis ir tolygiai skirti dėmesį abiems scenoms, tačiau pirmi industrial garsai privertė šio sumanymo atsisakyti - likau prikaustytas, negalėjau sau leisti išeiti neišklausęs pasirodymo iki galo. O grojo Lapot

duetas susidedantis iš Pogrom ir Daina Dieva. Skambesys glaustas, triukšmingas, gana dinamiškas. Vyrukas pasilenkęs virš prietaisų, moteris didžiąją pasirodmo dalį slepiasi už laptopo. Už jų, ant sienos, vizualinė pasirodymo dalis - vintažinis arktinės ekspedicijos video-dienoraštis. Labai patiko! Taigi, Speigas, kaip ir dera tikram speigui, griebė be įžangų. Pats pirmas pasirodymas, o įspudžių jau nors su vežimu vežk arba su šunimis kinkytomis rogėmis.

Po pasirodymo ėjau laukan atsitokėti, pakvepuoti grynu, stingdančiu oru bei tabako dūmais, bet prieš tai užsukau pasižvalgyti į witch-house sceną. Likau nuviltas, arba, greičiau, nieko nesupratęs - pagal lainapą turėjo groti Lava Larva, scena buvo tuščia, nežinia iš kur generuojami garsai visai neįkvėpė, o susirinkusi minia šnekučiavosi pasidalinusi į grupeles. Grįžus atgal į rusį aptikau Girnų Giesmes.

Garsas pustė tolygiai, užklojo, apvyniojo. Nors vizualizacijų nebuvo, negalėjau atsikratyti to žiemiško įspudžio, tad šis pasirodymas nuskambėjo tarsi pūga, kurios globon pasiduoda praradęs paskutinę viltį pasiklydęs keliautojas, kuri apkamšo ir pagieda paskutinę lopšinę. Sekančio veikėjo, vokiečio su neįsimenančiu raidžių deriniu vetoje pseudonimo, likau neįvertinęs. Kiek girdėjau - skambėjo ramiai, bet veriančiai. Na o aš tuo tarpu nusprendžiau visgi skirti šiek tiek daugiau dėmesio witch-housui ir pasiklausiau Killorgiveup.

Pasirodymas atliktas salei skendint miglotame raudonyje paliko teigiamą įspudį. Pirmiau - abstraktus sintų žaismas, paskiau jau labiau tradiciška kompozicija su klepsinčiu ritmu. Matyt, būsiu pataikęs link pabaigos, bet tai ką išgirdau patiko. Pakeitė estus Jonny Teardrop, vyrukas su gitara. Veiksmas klostėsi gana vangiai, tad iškeliavau apačion.
 

O apačioje savo ritualą pradėjo Ooorchach. Paminėsiu, jog tai labiausiai man patinkantis Lietuvos industrial atlikėjas ir vienas labiausiai patinkančių atlikėjų apskritai. Ritmiškas, hipnotizuojantis skambesys panardino į transą, mechaniškai iškreipti atlikėjo šūkavimai ir rėkavimai ataidėjo aptingusioje sąmonėje tolimais, chtoniškais balsais. Tuo tarpu siena rodė vaizdinius: tradiciškas Oorchach besileidžiančios saulės motyvas, narkotiška kelionė anapus saulėlydžio. Labai laukiau šio pasirodymo ir likau labai patenkintas.

Skeldų ir Crim3s išgirsti nebepasilikau, pasidaviau prasidėjusiam eismui namo, kuris vis stiprėjantis traukė iš "Energetikos muziejaus". Išvadoms apibendrinsiu, jog "Speigas 3" buvo nuostabus patyrimas labai tinkamoje aplinkoje. Daugiausia įspudžių parsinešiau iš industrial scenos, bet ir witch-house reiktų užskaityti - patenkinau smalsumą (galų gale pirmas šios muzikos renginys kuriame teko pabūvoti), o ir žmonėms patiko. Atrodo, ši naujovė turi visas galimybes vystytis Vilniaus melomanų terpėje. Taigi, komplimentai organizatoriams, iki pasimatymo kitame nuostabiame post-industrial renginyje!
 


- Vitalij Solovej